עבודה בארה”ב או באירופה?

עבודה בחו"ל הפכה בשנים האחרונות לפתרון תעסוקתי לגיטמי מאד בקרב צעירים ישראלים בגילאי העשרים ומעלה. החוויה של לעבוד בעולם הגדול, ההכרות עם תרבויות שונות, הפנטזיה על הכסף הגדול כל אלה הופכים את העבודה בחו"ל למאוד אטרקטיבית. נכון להיום יש נקודות מכירה כמעט בכל מקום בעולם- אוסטרליה, קנדה, אפריקה, מזרח רחוק, דרום אמריקה ומרכז אמריקה וכמובן אירופה וארה"ב, שתי המתחרות העיקריות בתחום. אז איפה כדי לעבוד באירופה או בארה"ב, הנה סקירה קצרצרה על העבודה במקומות הללו.

עבודה באירופה

עבודה באירופה נחשבת לאחד מהיעדים הכי מבוקשים בתחום העבודה בחו"ל. המרחק הקצר מהארץ, הטיסות הזולות, האירו החזק, הפאונד שבשחקים, התרבות הקלאסית, כל אלה ועוד, קורצים לישראלים רבים שרוצים לחוות חוויה מיוחדת במינה וריווחית במיוחד. בשנים האחרונות חלה ירידה משמעותית בכלכלה האירופאית ובאופן מוזר מאד זה לא השפיע בשום צורה שהיא על הרווחים הממוצעים של העגלות ברחבי אירופה, ממש כמו המשבר הכלכלי שאירע בארה"ב בשנת 2009 ועשה גלים בכל העולם, העגלות המשיכו לתפקד והרווחים לא ירדו ולו טיפה. איך אפשר להסביר את זה, אבל כנראה מדובר בתרבות צריכה שזורמת עמוק מאד בעורקיהם של ידידנו מעבר לים.
קיימת עדיפות בולטת מאד וברורה לישראלים בעלי דרכון אירופאי להגיע לעבודה באירופה. החוקיות שהדרכון מקנה להם מפתה מעסיקים רבים שישעו לא מעט על מנת לקבל עובד חוקי עם אישור עבודה שיש לו מהפלפליות והחוצפה הישראלית ולא פוזה אירופאית קלאסית שלא כל כך מוכרת בשוק העבודה בחו"ל. עבודה באירופה באופן חוקי עבור ישראלים שאין להם דרכון אירופאי אפשרית אבל דורשת הרבה מאד סבלנות. בדרך כלל מדובר באישור סטודנט שמאפשר שילוב של לימודים עם עבודה חוקית ברחבי אירופה. מדובר בלימודים לא בהכרח אקדמאים שחובה להגיע אליהם לפחות פעמיים בשבוע. אלו חלק מהמקצועות הפופולריים שישראלים שרוצים להגיע לעבודה באירופה ואין ברשותם דרכון אירופאי בוחרים ללמוד: אומנות, מחול, לימוד שפה, מנהל עסקים, פיזיותרפיה ותזונה.

עבודה בארה"ב

מבין כל הצעות העבודה בחו"ל לחבר'ה צעירים, אין ספק שארה"ב היא הפופולרית ביותר. אולי זה בגלל הויזה המבוקשת שכל כך קשה להוציא, אולי זה בגלל הפנטזיה כל החלום האמריקאי המצוץ מהאצבע ואולי זה באמת ובתמים בגלל הערמות כסף שהאומה הזאת טומנת בחובה. בארה"ב 50 מדינות שכל אחת מהן בעלת אופי אחר, ניחוח שונה, נופים ייחודיים, ואטרקציות אחרות ומה שבטח שכולם לוקים במחלת שנקראת “תרבות צריכה”. ההיסטוריה של המחלה דיי ברורה והאמריקאים התמימים פשוט נולדים עם הבנה בסיסית שעוברת להם בגנים- מי שיש לו יותר הוא יותר חשוב, מאושר, אהוב, מוכר ואהוד. הנחת היסוד השיטחית הזו היא התשתית לכל שיטת המכירות של הישראלים בעבודה בחו"ל שהחלה בארה"ב והועברה לכל מקום אחר בעולם שבו ישראלים מוכרים. אותה מחלה שנקראת" תרבות צריכה" באה לידי ביטוי במלוא הדרתה אצל האמריקאים, לא משנה כמה הם מצליחים, רוחניים או מרובעים תמיד תהיה טמונה בהם המחלה עם סימפטומים קשים של שטחיות, זיוף וצביעות אותה מחלה שמייצרת אלפי דולרים ביום לכל עגלה ממוצעת וזה מה שמייחד את העבודה בארה"ב על פני מקומות אחרים בעולם.
מובן שהקושי הטמון בעבודה לא פוסח על העבודה בארה"ב והיא קשה ומתישה והכסף רחוק מלפול מהשמיים. צריך להשקיע, צריך לתת מעצמך, צריך להיות בסטטוס למידה כל הזמן. האינטנסיביות של העבודה לא מתאימה לכל אחד והאתגרים הם לא פשוטים, אבל אין ספק שברגע שלומדים את הטריק, נושכים מידיי פעם את השפתיים ודוגלים בהתמדה שמובילה ליציבות הכסף מתחיל לזרום מהר מאד.

Comments are closed.