עבודה בחו”ל או עבודה מועדפת בארץ, מה כדאי?

עבודה בחו"ל לעומת עבודה מועדפת

עם סיום שירות החובה בצה"ל נפגש המשוחרר הטרי עם העולם האמתי ועם השאלה שתמיד תהיה שם מעתה והלאה: מה עושים עכשיו? עבודה בחו"ל או בארץ. מדינת ישראל מציעה רשימת עבודות בה המדינה מעודדת אותך לעבוד. הקריטריון לכניסה לרשימה זו במילים פשוטות הוא: אף אחד לא רוצה לעבוד בזה! מתדלקים, עבודות ניקיון, משמרות שלא נגמרות בבתי מלון או עבודות קטיף עם התאילנדים. בהחלט לכל הדעות עבודות לא נעימות, ללא עתיד ובתנאים נוראיים. מה גם שכמשוחרר טרי יש למעסיק לגיטימציה לשלם שכר מינימום בלבד. אז המשוחרר סובל בעבודה מועדפת חצי שנה שבתומה הוא מקבל מענק מהמדינה. אם תעשו את החישוב של כמה עבדתם בשכר מינימום כדי לקבל את המענק תגלו שנוספו לכם כמה שקלים לשעה בלבד. לא היה יותר פשוט לעבוד בעבודה עם שכר הולם? עם כל הכבוד למדינת ישראל היא עדיין לא מצאה שום דרך להחזיר לחיילים משוחררים את מה שהם נתנו מה הפלא שרוב הצעירים אחרי צבא יוצאים לעבודה בחו"ל .

מה יוצא לכם מזה?

כסף. זה מה שיוצא מזה. יש חוויה, ואוירה פוגשים אנשים חדשים וכל זה אבל את זה אפשר לעשות בכל מקום. בעבודה בחו"ל מדובר על כסף. המון כסף. אם מי שקורא את זה עכשיו חושב לעצמו "כסף זה לא הכל בחיים" או מחשבה יפת נפש שכזו אז תן לי לומר לך, קורא יקר, כסף זה לא הכל זה נכון אבל עם כסף החיים נראים מאוד שונה- הטיול אחרי צבא, הלימודים, האופנוע שתמיד רצית, ומה לא? בעבודה מועדפת מה שיוצא זה שעשית עבודה שאף אחד לא רצה, קיבלת על זה שכר רעב ובסוף נתנו לך סכום סמלי שכביכול מצדיק את זה אבל מה באמת אפשר לעשות עם 9,000 שקל?

עבודה בחו"ל - מה הקטע

ה"קטע" הוא מכירות. בכל תחום בחיים יש אלמנט של מכירה. בראיון עבודה את מוכרת את עצמך למעסיק, בבר אתה מוכר את עצמך לבחורה אותה אתה רוצה להכיר, וביום יום אנחנו מוכרים את מה שאנחנו צריכים כדי להשיג את מה שאנחנו רוצים להשיג. אין מקום יותר טוב ללמוד איך לעשות את זה מאשר בעבודה בחו"ל- אחת עשרה שעות של מכירה לזרים בקניון כל יום במשך חצי שנה תתן לכם את היכולת למכור מה שאתם רוצים למי שבא לכם. מבטיח.

וזה לא הכל...

אם באמת עצרתם רגע לחשוב בטוח הרגשתם כמו מול האופציות חיפוש בווינדוז שם יש את הפנס הזה שזז אבל לא מוצא כלום. אני אסביר גם למה יש לכם את התחושה הזו – כי אין כלום!! מה תלמדו מעבודה מועדפת לעומת העבודה בחו”ל? לתדלק יותר מהר? לנקות יותר טוב? לקלף תפוז? אין שום דבר שעבודה מועדפת יכולה לתת לכם מבחינת יכולת אישית חוץ מחוויה - גם תאונת דרכים זו חוויה. עבודה מועדפת ע"פ הגדרה זה העבודה אותם המדינה מעדיפה שתעשו לא מה שעדיף לכם.
לאחרונה שמעתי אנשים מדברים בגנות העבודה בחו"ל ויוצרים מעיין מצג שווא כאילו אפשר להשיג את אותם דברים ואותן מטרות גם בארץ אלו דברים פשוט לא נכונים. אם נשמעתי משוחד לכיוון העבודה בחו"ל זה מפני שמרתיח אותי עצם הרעיון של עבודה "מועדפת" אם מדינת ישראל מרגישה צורך במחסור בעובדים בתחום מסוים שתמצא לזה פתרונות יסודיים והוגנים ולהבדיל מניצול תומם של חיילים משוחררים שמגיע להם לקבל מהמדינה ולא להמשיך ולהיות מנוצלים על ידה. לסיכום, אם יש אפשרות שצעירים יצאו מהארץ לתקופה קצרה ע"מ לחזור עם כסף ולהרחיב אופקים המדינה אמורה לעזור לחיילים משוחררים אלה ולתת להם כלים לעשות את זה כמו שצריך במקום לתרפד את תחום העבודה בחו"ל ע"י יצירת יחסי ציבור שלילים ודחיפת צעירים לתחומי עבודה שאינם מקנים להם דבר.

Comments are closed.